Ile będzie trwał kryzys gospodarczy? Czy może ominąć Polskę? Dr Wojciech Paczos | Imponderabilia #99


Kryzys jest nieunikniony, już w wielu miejscach odczuwalny. Pytanie o to: ile ten kryzys będzie trwał? Czy jest szansa na to, żeby ominął Polskę? Jak obecna sytuacja wpłynie na gospodarkę na świecie? Dr Wojciech Paczos pracuje na Uniwersytecie w Cardiff, współpracuje z Uniwersytetem Nauk Ekonomicznych PAN i współtworzy grupę ekspercką ‘Dobrobyt na Pokolenia’.

Strona ‘Dobrobyt na Pokolenia’

Instagram:
✔SUBSKRYBUJ

♫ Wywiad dostępny jako PODCAST:
Spotify:
iTunes:
Overcast:
Anchor:
Google Podcasts:

✎ MAIL DO MNIE:
kontakt@karolpaciorek.pl

Poprzednie rozmowy:

98. Przemek Staroń –
97. Dr Magdalena Kulma –
96. Dr Rafał Mostowy –
95. Piotr Cyrwus –
94. Szymon Hołownia –
93. Jan Komasa –
92. Krzysztof Bosak –
91. Tomasz Lasowski –
90. Remigiusz Mróz –
89. Karaś/Rogucki –
88. Patryk Vega –
87. Michał Oleszczyk –
86. Michał Obara –
85. Cezary Pazura –
84. Ralph Kaminski –
83. Piotr Adamczyk –
82. Red Lipstick Monster –
81. Radek Kotarski –
80. G.F. Darwin –
79. Kaj Török –
78. Katarzyna Bonda –
77. Piotr Andrusieczko –
76. Tomek Bagiński –
75. Natalia Przybysz –
74. Marcin Prokop –
73. Jacek Trela –
72. Hades –
71. Marcin Sońta –
70. Bisz Radex –
69. Konstancja Zyzik –
68. Miętha –
67. Kamil Sipowicz –
66. Mery Spolsky –
65. Bartosz Gelner –
64. Michał Zieliński –
63. Piotr Sokoliński –
62. Miuosh –
61. Tomasz Kot –
60. Adam Bodnar –
59. Filip Nowobilski –
58. Wojciech Wilk –
57. Kinga Rajchel –
56. Filip Springer –
55. Jurek Owsiak –
54. Lil Masti –
53. Mestosław –
52. Yurkosky –
51. Mateusz Holak –
50. Filip Kaczanowski –
49. Karol Okrasa –
48. Dawid Kwiatkowski –
47. Mary Komasa –
46. Paulina Mikuła –
45. Piotr Rogucki –
44. Człowiek Warga –
43. Rafał Frona –
42. Martin Stankiewicz –
41. Pioter Jurkowski –
40. Jarosław Królewski –
39. Łukasz Domański –
38. Piotr Bucki –
37. Karol Sadaj –
36. Cveta Dimitrova –
35. Anna Dymna –
34. ZIMNV –
33. Mateusz Waligóra –
32. Paweł Zych –
31. Łukasz Tomecki –
30. Kaja Kraska –
29. Jakub Górnicki –
28. Jakub Koisz –
27. Maciej Budzich –
26. Ilona Łepkowska –
25. Mamed Khalidov –
24. Iwona Kibil –
23. Dawid Myśliwiec –
22. Czesław Mozil –
21. Adam Bartkiewicz –
20. Abradab –
19. Robert Biedroń –
18. Kasia Mecinski –
17. Tomasz Raczek –
16. Tomasz Kammel –

#kryzys #ekonomia #imponderabilia
Facebook Group Machine

30 thoughts on “Ile będzie trwał kryzys gospodarczy? Czy może ominąć Polskę? Dr Wojciech Paczos | Imponderabilia #99”

 1. Momentami, gdy patrzyłem jak próbujesz ogarnąć, co kolega do Ciebie mówi, przypominał mi się Joe Rogan podczas rozmowy z Elonem Muskiem. 🙂
  I nie piszę tego drwiąco, tylko z szacunkiem, że miałeś odwagę zmierzyć się z tematem. Wyszło super. Pozdrawiam.

 2. Nie zgadzam się kompletnie z Panem Doktorem. Gospodarka powinna być napędzana głównie inwestycjami, a nie konsumpcją co sugeruje Doktor. Pusta konsumpcja nie prowadzi do wzrostu produktywności, a często realizowana jest za kredyt co prowadzi do tego, że nasza produktywność (a tym samym zarobki) nie rosną, a pojawi się w przyszłości moment w którym będziemy musieli konsumpcję i tak ograniczyć by spłacić zadłużenie. Opieranie rozwoju na konsumpcji prowadzi do spirali zadłużenia.

 3. Kurcze no fajne i ciekawe, nie jestem ekonomistką i trochę mnie jednak zastanawia ten pomysł "zrobimy wszystko żebyście nie upadli"… kurcze ale dlaczego ? Przecież epidemia może potrwać 2 lata i dlaczego państwo ma utrzymywać kina i np. galerie handlowe, jak zamknięcie potrwa 3 miesiące to będzie ok, ale jak 2 lata to ta decyzja się okaże naprawdę bardzo głupia. A niestety jest realne to, że na jesień znowu będziemy zamknięci, a granice mogą być zamknięte nawet 2 lata. Te firmy przestaną działać i efekt domina nastąpi. To jest nieuniknione. Im więcej pieniędzy wydamy na starcie jako państwo tym mniej nam zostanie na czas kiedy będziemy na dnie. Im więcej pieniędzy damy ludziom tym więcej będą ich wydawać. Jakoś mnie ten pomysł po prostu nie przekonuje, ale nie jestem specjalistą. Bardzo ciekawy materiał!

 4. Niedobrze mi się robi od słuchania tego komucha. Nie ma gorszych intelektualistów niż socjologowie, ekonomiści (w zdecydowanej większości) czy filozofowie. Nakminią się jakiś modeli z tysiącem różnych sztywności i mysla, że właśnie zmienili dogmaty ekonomiczne xD Obywatel powinien mieć święte prawo do obrony swoich dochodów przed urzędem skarbowym poprzez przemoc. Jak ktoś chce większej progresji to niech wypierdala, nie dam na żaden socjal ale mogę kupić sznur.

 5. Cały film byłby super, ale ostatnie kilka minut no nie. Po pierwsze inflacja. Kto więcej traci na inflacji, ten kto ma odłożone 1000 zł czy ten który ma odłożone 100 000 zł? Po drugie kwestia podatków, oczywiście mniej podatków płacą Ci którzy mają i zarabiają więcej tylko jaki sens ma podnoszenie podatków tylko dla bogatych? Przykład takich działań to Gérard Depardieu. To tylko zlikwiduje klasę średnią, tych którzy nie są biedni ale też nie są bogaci na tyle, żeby uciec od płacenia podatków innym obywatelstwem czy spółką w raju.

 6. Rzeczowa rozmawia i ciekawa ale mam jeden problem. Moje podejście do życia od paru lat idzie w kierunku im mniej państwa w państwie tym lepiej. A tu pan Wojtek sile państwo i instytucje. A prawa jest taka ze to ludzie wyciągają gospodarkę swoja pracą a nie instytucje. Czyli im wolności i elastyczności tym szybciej sytuacja ulegnie poprawie. Mniej państwa w państwie a damy rade.

 7. Rozwiązania doktora ekonomi z jakiegoś lewackiego uniwersytetu którym sie szczyci
  – wydrukowanie 500 mld zł bez pokrycia
  – wyższe podatki za 3 lata
  współczuje twoim studentom, że muszą słuchać takich lewackich wypocin.

  Wyższe podatki zmiejszają nierówności hahahaha 😀

 8. To jest straszne, że "popytowcy" mają taki rozgłos :/ Dobrobyt na pokolenia? Chyba wasz, bo na pewno nie zwykłych ludzi. Smutna ironia…

 9. Ciekawe od jakiej kwoty dla tego Pana powinien być wyższy podatek dochodowy, jestem na liniowym odkładam praktycznie wszystkie pieniądze pracuje od rana do wieczora 6 dni w tygodniu od kilku lat a nadal nie mam 30 procent wkładu własnego na dom.

 10. Dobrze słuchało mi się do pewnego momentu..podatków. Widać lewackie zapędy ….opodatkować wyżej PIT? Pracowników na umowach o pracę? Bzdura totalna. Mamy jedne z najwyższych kosztów w europie związanych z zatrudnianiem pracowników…a Ty sądzisz że większe podatki zwiększą dochody Państwa. Tak zwiększą …chwilowo. Mając na uwadze wysokie bezrobocie to kompletna bzdura bo firmy będą zmuszać pracowników do zakładania działalności …. Dlaczego nie poruszysz tematu opodatkowania korporacji w Polsce????? Tu pieniądze uciekają a nie przez za niskie podatki z tytułu PIT. Jestem przedsiębiorcą i nie mogę słuchać takich bzdur teoretyków z uczelni ekonomicznych…

 11. Super, Karol! Dopiero po czasie oglądam, ale kocham pieniądze (haha xD) z każdej strony, a przede wszystkim ich socjologiczne oddziaływanie, i tym bardziej doceniam Twój wkład w upowszechnianie tej dziedziny. Dziękuję!

 12. Byłoby miło, gdyby dla odmiany przeprowadzić wywiad z ekonomistą bardziej liberalnego nurtu. Także jestem ekonomistą i denerwuje mnie wykorzystywanie ekonomistów przez polityków w celu grzebania w gospodarce tu i teraz, kompletnie ignorując długofalowe konsekwencje działań. Model przedstawiony w programie to abstrakcja, która nigdy się nie ziści.

 13. Pan z odcinka wspomniał że nie jest historykiem, ale prawda jest tak, że ekonomiści to historycy bo oni potrafią ładnie opowiadać o tym co się zdarzyło i co mają już ładnie przeanalizowane, ale co się wydarzy są w stanie tylko założyć z bardzo małym przybliżeniem 😋

Comments are closed.