Jak buduję czarnoziem: Sad i ogród warzywny bez chemii


W trzeciej części „Jak buduję czarnoziem” rolnik Grzegorz Ciechomski opowiada pomysłach na budowę odpornego gospodarstwa i przygotowanie go na niepewną przyszłość. Tematyka obejmuje:
1. Różnorodność odmian drzew owocowych rosnących na pastwisku.
2. Pomoc rodzinie w osiąganiu większej samowystarczalności poprzez uprawę własnych warzyw i budowanie silnych relacji z sąsiadami i mieszkańcami lokalnej społeczności.
3. Trudności regulacyjne i ekonomiczne bycia rolnikiem regeneratywnym w Polsce/UE.
4. Rady dla osób zainteresowanych założeniem własnego gospodarstwa.
5. Sposób projektowania gospodarstwa, które będzie bardziej odporne na susze i inne zmiany klimatyczne.
6. Marzenia i nadzieję na przyszłość.

Grzegorz prowadzi jednoosobową mikro farmę o nazwie “Gospodarstwo La Fuente”. Buduje system leśno-pastwiskowy oparty na kolekcji dawnych odmian drzew owocowych. Wypasa w nim owce, gęsi, kaczki i kurczaki. W gospodarstwie znajduje się również prowadzony bezorkowo warzywniak i dwa niewielkie tunele z pomidorami. Grzegorz stara się łączyć hodowle zwierząt z uprawą roślin tak, by nie trzeba było stosować dodatkowego nawożenia. Grzegorz jest z wykształcenia leśnikiem, specjalizację robił z zoologii.

Ten film jest drugą z trzech części. Kolejny film już wkrótce! Subskrybuj nasz kanał, aby zobaczyć część drugą! Kolejny film będzie opowiadał o pomysłach Grzegorza na zmiany klimatyczne, rewitalizację gleby, jego ogród warzywny oraz porady dla osób zainteresowanych założeniem własnego gospodarstwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj koniecznie tu 👇

https://www.instagram.com/gospodarstwo_la_fuente/

https://www.facebook.com/Gospodarstwo-La-Fuente-413012082798233/

Co możesz zrobić: pomóc zwiększyć popularność permakultury w Polsce i na świecie, lajkując i komentując ten film, udostępniając link innym w mediach społecznościowych i subskrybując nasz kanał.

Czy wiesz o innych ciekawych polskich farmach, które Jonathan Ramsey powinien odwiedzić? Powiedz nam o nich w komentarzach!

Jonathan docenia wszelkie wsparcie, które pomoże mu w kontynuowaniu pracy przy produkcji niezależnych treści filmowych o tematyce ekologicznej w Polsce. Jego celem jest tworzenie treści, które otworzą więcej dyskusji na tematy, które dotyczą nas wszystkich. Koncepcja tego kanału polega na tym, że każdy film opowiada o czyimś osobistym punkcie widzenia, a jednocześnie jest w jakiś sposób powiązany ze środowiskiem.

Możesz pomóc Jonathanowi w produkcji większej liczby filmów rolniczych, przekazując darowiznę:
Producent: Jonathan L Ramsey United
nr konta: PL 41 1160 2202 0000 0004 5268 3449
Tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
Bank Millenium SWIFT code: BIGBPLPW
lub przez
PayPal: kontakt@moznapanikowac.pl

Produkcja Ramsey United, 2022.
Facebook Group Machine

30 thoughts on “Jak buduję czarnoziem: Sad i ogród warzywny bez chemii”

  1. Ten Pan jest pięknym dowodem na to że rządzącym zależy by nie było zdrowej żywności, a dla typowych rolników ważna jest kasa

  2. Super. Na Podlasiu też jest jeden pasjonat, który prowadzi gospodarstwo Ziołowy Zakątek. Od wielu lat specjalizuje się w ziołach. Też niesamowity człowiek.

  3. Jak ze ślimakami nagimi bo mi się nadmiernie rozmnożyły i zjadały wszystko ,nawet wieloletnie kwiaty a zimą pory i krzewy zimozielone ?

  4. Super Kanał ! Mam takie pytanie czy i jakie ma Pan doświadczenie w produkcji zboża metodą naturalną bez nawozów . Temat bardzo na czasie ze względu na wysokie ceny nawozu . Jak była by według Pana wydajność z hektara w porównaniu z tradycyjnym rolnictwem opartym na nawozach sztucznych . Będę wdzięczny za odpowiedz . Pozdrawiam

  5. Na początku w pierwszym filmie pomyślałem "kolejny nawiedzony". Ale z zapartym tchem połknąłem 3 filmy. Bardzo pozytywny i inteligentny człowiek. Nie wiem czy Pan Grzegorz prowadzi jakiś kanał, ale myślę że pokazując swoją codzienną pracę znajdzie rzeszę fanów którzy będą śledzić jak Mu idzie. Jest tylu idiotów którzy znajdują widownię że myślę że dla inteligentnego człowieka będzie to jeszcze prostsze. Życzę powodzenia w gospodarstwie i w życiu.

  6. Jestem pełen podziwu dla bohatera tego reportażu, jego wiedzy i pozytywnego nastawienia. Życzę mu jak najlepiej i życzył bym sobie i nam wszystkim jak najwięcej jego naśladowców. Nie rozumiem tylko obaw przed śladem węglowym. Przecież to oszustwo. Niedawno naukowcy stwierdzili że w związku z podwyższonym poziomem CO2 Ziemia ZAZIELENIŁA SIĘ !!!! Dwutlenek węgla to pokarm dla roślin, czy zapomnieliście wszyscy takiej podstawowej wiedzy z biologi ze szkoły podstawowej? 🙂

  7. Więcej osób tak myślących to może nasz świat przetrwa. Ja mam blisko 60 lat i z przerażeniem widzę jak bardzo się wszystko pozmieniało za mojego życia. Może jest wygodniej.. bo technologia, komputery, samochody itd, a jednoczesnie rabunkowa gospodarka, góry smieci i betonoza. A Ziemia to zamknięty ekosystem przecież

  8. Kurczę, jestem zachwycony mądrością pana Grzegorza, ale i wielu ludzi pracujących z ziemią oraz starających się rozumieć przemiany w środowisku, zależności ekosystemów, którzy analizują i wyciągają racjonalne wnioski ze swoich obserwacji i doświadczeń. Dziękuję za kolejny materiał. Obyśmy mieli takich polityków, którzy w pokorze swojego niedoświadczenia i niewiedzy umieli przyjąć taką mądrość i ustanowić ją fundamentem konstruktywnych rządów.

Comments are closed.