Jak działa sztuczna inteligencja i dlaczego powinniśmy to wiedzieć | Michał Wójcik | TEDxTarnow


Pierwsza konferencja TEDxTarnow odbyła się 24 czerwca 2017 roku, w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Motywem przewodnim tarnowskiego TEDx było hasło THE FUTURE IS NOW. Zaproszeni Prelegenci udzieli odpowiedzi na pytanie: Czy żyjemy już w przyszłości /czy przyszłość jest teraz/, czy będzie tym co dopiero się wydarzy? Tak zadany temat poruszyli naukowcy, biznesmeni z branży technologicznej, myśliciele wywodzący się z różnych środowisk oraz sfer życiowych.

Michał podczas swojego wystąpienia tłumaczy rolę jaką pełni sztuczna inteligencja w naszym życiu oraz mówi o tym dlaczego powinniśmy wiedzieć, jak ona funkcjonuje.

Michał Wójcik has just graduated from the High School (III LO) in Tarnów. He is the youngest of the TEDxTarnow speakers and probably the youngest speaker of all TEDx events in Poland. He is passionate about robotics and astronomy. He was successful in international competitions in Austria and India. In the future he would like to do research on robotics and artificial intelligence. His TEDx talk is about the role of artificial intelligence in our life.

This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at x
Facebook Group Machine

23 thoughts on “Jak działa sztuczna inteligencja i dlaczego powinniśmy to wiedzieć | Michał Wójcik | TEDxTarnow”

 1. Nadal uważam, że każdy, kto stoi przed problemem występu publicznego koniecznie musi przejść jakieś szkolenie z tym związane, a swoją wypowiedź lepiej przygotować. :/

 2. To napiszcie chociaz co jest niepoprawne zeby inni mogli wiedziec… Jak macie tak komentowac, a nie napisac uzasadnienia, to lepiej nic nie piszcie, bo nie ma to najmniejszego sensu. Marnujecie swoj czas na pisanie i nasz na czytanie…

 3. Wykład o zwykłych "liczydłach" opartych na zasadzie akcja – reakcja. Do inteligencji w tym wypadku droga jeszcze daleka, ALE ! To pokazuje że zaczynamy dochodzić do tego coraz szybciej. Do tego jeszcze dochodzi bariera sprzętowa dostępnych maszyn obliczeniowych i algorytmach pracujących w systemie binarnym – gdy przekroczymy te bariery sztuczna inteligencja przestanie być sztuczna .

 4. Niestety, w świetle dzisiejszych naukowych faktów, nie ma się co zbytnio fascynować sztuczną inteligencją. Mnie się nie wydaje zbytnio, aby inteligencja ograniczała się jedynie do mózgu bez żadnego ducha, ale to tylko moje zdanie. Jeśli kiedyś fizycy odkryją cząsteczkę ludzkiej duszy, to wtedy owszem, będzie powód do fascynacji. Dziś tzw sztuczną inteligencją rządzi chłodna matematyka. W przypadku komputerowych realizacji tzw sztucznej inteligencji mamy do czynienia tylko i wyłącznie z APROKSYMACJĄ danych uczących. Weźmy minimalny przypadek uczenia maszynowego, na takim przypadku widać najwyraźniej oczywisty problem tzw sztucznej inteligencji. Mamy dane uczące f(x1)=y1 i f(x2)=y2. Możemy wziąć jakąś metodę uczenia maszynowego i wyuczyć ją tak, aby dawała poprawne odpowiedzi dla x1 i x2. Z całym szacunkiem, powiedzcie mi proszę, na czym niby miałby polegać fenomen sztucznej inteligencji, aby dawała także poprawną odpowiedź dla f(x3)=y3? Nie trzeba dużo wyobraźni, aby wiedzieć, że, z matematycznego punktu widzenia, każda para f(x3)=y3 jest równie dobra! Jest tylko kwestą przypadku, czy odpowiedź metody uczenia maszynowego pokrywała się z y3.

  Gdy nawet dziedzinę pokryje się bardzo gęsto danymi uczącymi, to zawsze pozostaje jakieś małe prawdopodobieństwo, że nie pokryliśmy wąskiego piku między jakimiś próbkami. Dla tego niepokrytego piku, który tym samym nie dostanie się do zbioru uczącego, odpowiedź metody uczenia maszynowego będzie albo poprawna, albo niepoprawna – jest to czystym przypadkiem. Aby mieć pewność, trzeba mieć kompletny zbiór uczący, co w przypadku tak trudnych problemów jak np. prowadzenie pojazdu w warunkach ruchu miejskiego jest niemożliwe. Ilość obrazków w rozdzielczości choćby 800×600 jest znacznie(!) większa niż ilość kombinacji w szachach wymnożonych przez ilość kombinacji w go, to jest około 2 do potęgi 8milionów!

  Na powyższy zarzut oczywiście jest riposta. Oczywiście brakujące dane w zbiorze uczącym możemy nadrobić właściwym modelem. Przykładowo, wystarczy N danych w dwuwymiarowej przestrzeni liczb rzeczywistych, aby aproksymować te dane wielomianem stopnia N-1. Jeśli wiemy że dla danego problemu właściwym modelem jest wielomian N-tego stopnia, to wystarczy N+1 danych i wtedy faktycznie metoda uczenia maszynowego po wyuczeniu na (bardzo) niekompletnym zbiorze uczącym, da poprawne odpowiedzi dla nieskończenie wielu argumentów z całej dziedziny. Jeśli wiemy że właściwym modelem jest przykładowy wielomian N-tego stopnia, to faktycznie wystarczy wylosować N+1 danych uczących i uczenie maszynowe spełni swoją rolę wręcz doskonale.

  Czy jednak dla tak trudnych problemów jak np. prowadzenie pojazdu w warunkach miejskiego ruchu można znaleźć właściwy model? Ja jestem bardzo sceptyczny że to kiedykolwiek będzie możliwe. Zawsze będzie ryzyko że ominęliśmy jakiś wąski (a z powodu przekleństwa wymiarów może nawet rozległy) pik. W tym piku metoda uczenia maszynowego zachowa się w sposób przypadkowy. Takim pikiem może być każda rzadka sytuacja, w której zawodowy kierowca potrafi podjąć nie zawsze optymalną, ale rozsądną decyzję. No i jeszcze jedno, samochody prowadzone przez tzw sztuczną inteligencję mają znacznie więcej sensorów niż ludzkie ciało. Mają dalmierze, wiele kamer, na dobrą sprawę nad takim samochodem może lecieć dron i obserwować czy nie ma zagrożenia na następnym skrzyżowaniu. Zawodowi kierowcy radzą sobie dobrze bez tych wszystkich udogodnień!

  Kwestia jest w sumie prosta, albo uda się znaleźć model dla kolejnych problemów i go wyuczyć na niekompletnym zbiorze uczącym, albo się nie uda. Moim zdaniem dla trudnych problemów się to nie uda, ponieważ dla trudnych danych modele są bardzo rozbudowane.

 5. Bardzo ciekawy i tresciwy wyklad. Szukalem czegos takiego, chociaz przyznac musze, iz im wiecej faktow na ten temat odkrywam tym bardziej jestem przerazony technologia… Moim zdaniem, aby nazwac cos (cokolwiek) inteligencja podmiot ten musi po pierwsze przejawiac stan SAMOSWIADOMOSCI – zastanawiam sie czy w przypadku bazowania na systemie "Zero – Jedynkowym" cos takiego w ogole jest mozliwe? Niestety nie mam nikogo na tyle kompetentnego kto moglby mi na to odpowiedziec, a zadowalajacej mnie odpowiedzi nie znalazlem. Jesli ktos pomoze bede bardzo wdzieczny, pozdrawiam! 🙂

 6. jak ci robot zacznie tupać 'nogą i krzyczeć, że chce inną nagrodę' to będziesz miał prawdziwą sztuczną inteligencję, na razie to jest tylko automat.

 7. Prawe drzwi … łatwe drzwi / nic nie znaczące / ot wystarczy otworzyć… wystarczy przez nie przejść i lecą pieniądze z góry – typowa "praca plebsa" … lewe drzwi natomiast – dające cały czas po głowie – mogą nas czegoś nauczyć. Na dzień dobry jak unikać "ciosu" i być skuteczniejszym w otwieraniu "nieznanych drzwi", czyli nie zniechęcać się do otwierania "nieznanego"
  Wykład bardzo nieostrożny, trochę nie przemyślany ( a może właśnie specjalnie ukierunkowany na proste myślenie ) , z pominięciem tego co mamy najcenniejsze i bez czego gatunek zwany jako człowiek nie był by tym – kim jest, a tym czymś jest ciekawość. Jednego zaprowadzi do nikąd a drugiego, pomimo wielu ciosów – może doprowadzić na sam szczyt. Pytanie – czy chcesz się uczyć unikać lub uodparniać na ciosy ( funkcja dostosowawcza również pominięta ) czy idziesz na łatwiznę, dostajesz "swoje" i zamykasz temat, kompletnie się nie interesując tym co jest obok. Czymś co może przy "odrobinie wysiłku" dać wiele więcej zarówno w sferze wiedzy / doświadczenia jak i korzyści majątkowych, na których chcąc nie chcąc najbardziej nam zależy.

 8. jeśli będziemy przekazywać wiedzę ludziom w prawidłowy sposób..
  zyskamy dużo więcej.. w przeciwnym razie ktoś kompletnie bez wyobraźni może stworzyć potwora z którym ludzkość sobie nie poradzi 😀

  Ufam informatykom z wyobraźnią a takich coraz mniej na tym świecie 🙁

 9. bzdura nie ma zadngo rozwoju technologiii wszyscko co mamy jest wycigane z magazynow poresetowych po ostatnim kataklizmie przed nami istaniala jeszcze mocniej rozwinieta cywilizacja…

 10. 🚨 Sztuczna inteligencja wkracza w nasze życie i już niedługo 95% populacji nie będzie miało pracy i będzie masowy głód!‼️24 lipca odbyła się konferencja na ALLATRA TV POLSKA "Globalna kryza. To już dotyka każdego". Każdy powinien o tym wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom! Mamy tylko jedno rozwiązanie – Twórczego Społeczeństwa!💛

Comments are closed.